Aromaterapia dla kotów

Jak większość osób przebywających z kotami, tak i ja twierdzę, że koty są w stanie doskonale przeżywać swoje emocje. Przebywając ze zwierzęciem – uczysz się je rozpoznawać. Każdy kot jest inny – jednak każdy na swój określony sposób przekazuje emocje a my, ludzie, uczymy się je odróżniać – i tak każdy inaczej będzie okazywał miłość, rozdrażnienie, gniew czy radość, inaczej będzie informował nas o tym, że źle się czuje.aromaterapia

Badania naukowe prowadzone zarówno wśród ludzi jak i zwierząt wskazują, że reakcje emocjonalne są wywoływane przez bodźce fizyczne. Zważywszy na to, że koty mają bardziej wrażliwe narządy zmysłów niż ludzie (wzrok, węch, słuch, smak i dotyk jest u kotów znacznie czulszy na bodźce niż u ludzi), nie ma wątpliwości, że środowisko otaczające naszych pupili ma ogromny wpływ na stan ich umysłu. W przeciwieństwie do ludzi – koty nie mają zdolności wpływania na swoje emocje ani pracy nad nimi – kształtują je zatem czynniki zewnętrzne. Wyjaśnia to, dlaczego zdrowe środowisko zewnętrzne ma taki ogromny wpływ na to, w jaki sposób się rozwijają zwierzęta i jakie maja charaktery. Aby kot zdrowo się rozwijał musi mieć zapewnioną wystarczającą ilość miejsca, miłości i uwagi. Przede wszystkim jednak potrzebuje spokojnego otoczenia – koty bowiem są bardzo wrażliwe na stres i życie w domu pełnym negatywnych energii i napięć będzie wpływało na jego samopoczucie i zdrowie.

Proponujemy zatem kilka receptur olejków aromaterapeutycznych, które pomogą w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych Twojego kota takich jak stres, samotność, smutek, lęk separacyjny. Pamiętajmy jednak, ze aromaterapia nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów – jeśli niepokoi Cię stan swojego kota – powinieneś najpierw udać się do weterynarza, by upewnić się, czy za złym samopoczuciem kota nie kryje się choroba.

Zwierzęta reagują bardzo dobrze na esencje kwiatów i olejków eterycznych – aromaterapia jest łagodną i bezpieczną metodą leczenia zaburzeń równowagi lub objawów emocjonalnych związanych ze stresem czy strachem. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta maja znacznie wrażliwszy zmysł powonienia i wymagają minimalnych dawek olejków eterycznych.

Przy stosowaniu olejków bezpośrednio na sierść pamiętajmy, że unikamy takich obszarów jak głowa, w szczególności zaś oczy, usta i uszy. Kilka kropli przygotowanego olejku rozsmarowujemy na dłoniach i delikatnie głaskamy kota wzdłuż kręgosłupa.

Do przygotowania mieszanki aromaterapeutycznej potrzebujemy pojemniczka o pojemności 10ml, do którego wlewamy kilka kropli olejków eterycznych i całość uzupełniamy olejem roślinnym.

Stres

Przeprowadzka, nowe warunki, pojawienie się w domu niemowlęcia – wszystko to burzy harmonię kota i sprawia, że czuje się on zaniepokojony nagłymi zmianami. Spróbuj następującej mieszanki by złagodzić stres.

3 krople lawendy
1 kropla neroli (kwiat gorzkiej pomarańczy)

Samotność

Jeśli długo jesteś poza domem, pomimo, że koty są z natury  indywidualistami, mogą bardzo źle znosić samotność. Mieszanka ta pomoże w walce z lękiem separacyjnym i smutkiem związanym z samotnością.

4 krople majeranku
1 kropla róży

Utrata bliskiej osoby, zwierzęcia

Nie tylko Ty odczuwasz żal po utracie bliskiej osoby czy zwierzęcia, często i u zwierząt obserwujemy głęboki smutek po utracie bliskich. Ta aromaterapeutyczna mieszanka pomoże w trudnym okresie.

1 kropla róży
3 krople lawendy

Rozstanie

Jedziesz na wakacje i nie możesz tam zabrać swojego kota? Czeka Cię pobyt w szpitalu i musisz oddać swojego kota pod opiekę swojej rodziny czy do hotelu? Dla zwierząt ciężko przeżywających rozstania z właścicielem przygotowujemy następującą mieszankę.

2 krople rumianku rzymskiego
3 krople lawendy

Do aromaterapii możesz także użyć popularnych kominków – dostępne są one w większości drogerii.

źródło http://www.thepurrcompany.com/cat-articles/index.php?id=44 Holistic Aromatherapy for Cats | Alternative healing and therapy can work for animals tooKOTYlion – z miłości do kotów

Strona powstała z miłości do kotów i z potrzeby niesienia im pomocy.

Jesteśmy grupą ludzi, których połączył jeden cel - pomoc kotom porzuconym, niechcianym, niczyim.

Jesteśmy z Łodzi i pomagamy przede wszystkim łódzkim kotom.

Grupa Kotylion znajduje się pod opieką Fundacji Viva! Jesteśmy formalną grupą, działająca na rzecz pomocy kotom, tworzącą domy tymczasowe, pomagającą kotom wolno żyjącym i przebywającym w Łódzkim Schronisku dla Zwierząt oraz sterylizującą koty wolno żyjące.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania możesz dokonać wpłaty darowizny na nasze subktonto w Fundacji Viva!, z którego wszystkie zebrane środki są przeznaczane na pomoc naszym podopiecznym. Grupa KOTYlion, jako projekt Fundacji Viva! posiada status organizacji pożytku publicznego, zatem każda wpłata na nasze konto może być odliczona od podatku.

UWAGA, NOWY NUMER KONTA!!!
20 1600 1462 1030 9079 0000 0007
Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16 lok. 39
03-772 Warszawa
KRS 0000135274
NIP: 525-21-91-290
Dla przelewów zagranicznych:
SWIFT PPABPLPKXXX
IBAN: PL20 1600 1462 1030 9079 0000 0007