Co zrobić by Twój kot pił więcej wody – czyli 10 sposobów jak „nawodnić” kota

Większość zwierząt naturalnie reguluje sobie ilość przyjmowanych płynów. Zakładamy, że nasze koty są samowystarczalne i wiedzą, co jest najlepsze dla ich zdrowia. Tymczasem zwierzęta karmione głównie sucha karmą przyjmują za małe ilości wody – co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Zbyt mała ilość przyjmowanych płynów może doprowadzić do nagromadzania się kamieni w pęcherzu moczowych – te z kolei szukając ujścia, blokują cewkę – mocz cofa się do nerek, co może doprowadzić do bardzo szybkiej śmierci kota jeśli szybko nie otrzyma on pomocy lekarskiej.

Zapobieganie tego typu problemom zdrowotnym u kotów należy zacząć od zachęcania ich do spożywania dużej ilości wody – oczywiście, są koty, które piją wystarczające ilości płynów, jednak duża ilość kociej populacji pije stanowczo za mało.

kot_pijacy_wode
kot pijący wodę – źródło: http://swiat-obrazkow.pl/obrazek-kot_pijacy_wode-1-9359-282.html

Oto 10 rad jak „nawodnić” kota

  1. Włączaj do menu kociego mokre karmy

Sucha karma potrzebuje dużej ilości płynów, by pęcznieć w kocim żołądku – mokre jedzenie ma tą przewagę, że trafia tam już odpowiednio nawodnione. Nie wszystkie koty jednak lubią konserwy – możesz więc próbować namaczać suche krokiety w wodzie lub bulionie (oczywiście ugotowanym bez przypraw). Próbuj także różnych rodzajów konserw – to, że kot niechętnie je takie w formie pasztetu, nie znaczy, że nie polubi kąsków w sosie czy galaretce. Mokre jedzenie możesz dodatkowo nawadniać ciepłą wodą lub bulionem – każdy sposób jest dobry by do kociego organizmu wprowadzić więcej wody.

  1. Spróbuj dodawać kostki lodu do wody

Lub też podawaj je na spodeczku – niektóre koty uwielbiają lizać lód. Lodowe kostki dodane do wody mogą także sprawić, że będzie ona bardziej interesująca, ponadto, niektóre koty po prostu lubią bardzo zimną wodę – należy jednak pamiętać, że kocie gardła bywają wrażliwe i nie wszystkim mruczkom będzie to służyło.

  1. Podawaj mniejsze posiłki a częściej

Bezpośrednio po jedzeniu często wzrasta pragnienie – im częściej małych porcji kot zje, tym prawdopodobnie częściej zajrzy do miseczki z wodą.

  1. Miej kilka misek z wodą i nie tylko misek

Porozstawiaj kilka naczyń z wodą w całym mieszkaniu – naczyń, bo niektóre koty będą wolały spijać wodę prosto z kubka, wazonu i innych niż własnej miski. Parapet, stół, umywalka w łazience. Kilka miseczek, kubków, filiżanek w strategicznych punktach (tam, gdzie kot lubi przebywać, także wysoko, np. na półce, jeśli tam wchodzi) na pewno sprawi, że będzie sobie popijał od czasu do czasu.

  1. Utrzymuj miskę z wodą z dala od kuwety

Zapewne sam niechętnie pijesz siedząc na klozecie. Zapewniam Cię, że także i kotu nie jest obojętne czy jego miski znajdują się blisko kuwety.

  1. Upewnij się, że woda w miskach jest zawsze świeża

I w odpowiedniej ilości. Ja zmieniam kotom wodę codziennie. Pamiętaj także, by myć miskę z wodą, gdyż z czasem wytwarza się na niej śliski nalot – płucz dokładnie miski po myciu, tak by uwolnić je od detergentów.

  1. A może tak woda prosto z kranu?

Jeśli widzisz, że kota ciągnie do wody lecącej prosto z kranu – wykorzystaj tą skłonność. Spróbuj uruchamiać kran na kilka minut kilka razy dziennie. Jeśli będziesz trzymał się określonych pór – jest szansa, że zbudujecie w ten sposób swój własny koci rytuał picia. Odkręcaj wodę rano kiedy parzysz sobie kawę do pracy, czy też przy okazji wieczornego mycia zębów – kot powinien nauczyć się tych czynności i zacząć wiązać je z pojawieniem się źródełka.

  1. A gdyby tak woda miała smak?

Tuńczykowy czy kurczakowi na przykład? Nic prostszego – wystarczy dodawać do niej odrobiny sosu z tuńczyka czy też bulionu z kurczaka lub wołowiny. Taka smakowa woda często jest chętniej pita przez zwierzęta.

  1. Fontanna

Wiele kotów pije z fontanny – czasami przez dłuższy czas koty z niej nie korzystają, ale potem przekonują się do świeżej wody. Warto zainwestować w fontannę pamiętając jednak o regularnej wymianie filtrów. Na rynku polskim jest dostępnych obecnie wiele fontann – plastikowych i ceramicznych.

  1. Eksperymentuj z równymi naczyniami

Tak jak już wcześniej wspomniałam, koty lubią pić z różnych naczyń – w tym temacie również bywają wybredne więc popróbuj. Zarówno z kształtem jak i materiałem, z którego są wykonane (szkło, ceramika, tworzywo sztuczne, stal nierdzewna). Po prostu eksperymentuj.

 

Każdy z nas stara się pic więcej wody – przynosi to wiele korzyści zdrowotnych i zapobiega wielu chorobom. Więcej wody to częstsze oddawania moczu i wypłukiwanie z organizmu tego, co niedobre. Warto więc zrobić wszystko by i nasz kot pił więcej.

mag



KOTYlion – z miłości do kotów

Strona powstała z miłości do kotów i z potrzeby niesienia im pomocy.

Jesteśmy grupą ludzi, których połączył jeden cel - pomoc kotom porzuconym, niechcianym, niczyim.

Jesteśmy z Łodzi i pomagamy przede wszystkim łódzkim kotom.

Grupa Kotylion znajduje się pod opieką Fundacji Viva! Jesteśmy formalną grupą, działająca na rzecz pomocy kotom, tworzącą domy tymczasowe, pomagającą kotom wolno żyjącym i przebywającym w Łódzkim Schronisku dla Zwierząt oraz sterylizującą koty wolno żyjące.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania możesz dokonać wpłaty darowizny na nasze subktonto w Fundacji Viva!, z którego wszystkie zebrane środki są przeznaczane na pomoc naszym podopiecznym. Grupa KOTYlion, jako projekt Fundacji Viva! posiada status organizacji pożytku publicznego, zatem każda wpłata na nasze konto może być odliczona od podatku.

UWAGA, NOWY NUMER KONTA!!!
20 1600 1462 1030 9079 0000 0007
Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16 lok. 39
03-772 Warszawa
KRS 0000135274
NIP: 525-21-91-290
Dla przelewów zagranicznych:
SWIFT PPABPLPKXXX
IBAN: PL20 1600 1462 1030 9079 0000 0007