Dlaczego koty skaczą tak wysoko?

Skoki, susy, wyskoki, podskoki –obserwacja szaleńczych kocich akrobacji wzbudza podziw i zazdrość. Któż nie chciałby mieć takiej sprawności fizycznej, by tak po prostu, bez żadnego wysiłku skoczyć w górę, np. na własny balkon? Co pozwala kotom wykonywać te podniebne, złożone ewolucje na wysokościach? Czyżby kryły się za tym magiczne zdolności?

To mięśnie tylnych nóg pozwalają kotom skakać bez trudu
rysiekpoluje3

Sekret kocich umiejętności tkwi w bardzo silnych mięśniach ud – to dzięki temu, że mocno się kurczą, a następnie rozkurczają koty potrafią skakać bardzo wysoko. Obwód kociego uda równa się obwodowi jego pasa (oczywiście nie dotyczy to otyłych kanapowców). Do tego Ci szczęśliwcy nie muszą spędzać długich godzin na siłowni, by utrzymać swoje mięśnie w odpowiedniej kondycji, większość dnia przesypiają a mimo to, zadziwiają zwinnością.

Kot potrafi wskoczyć na wysokość pięcio a nawet siedmiokrotnie wyższą niż sam mierzy. Do oceny odległości służą kotu wąsy, natomiast ogon jest jego sterem i pozwala zachować kotu równowagę.
Gdyby to człowiek miał takie warunki fizyczne bez problemu, z miejsca byłby w stanie skoczyć na dach parterowego budynku. To pewnie dlatego kocie ewolucje robią na nas tak ogromne wrażenie.

Każdy kot ma inne predyspozycje – zupełnie tak jak ludzie – jeden będzie skakał wyżej, inny niżej. Są rasy kotów, które mają mniejsze predyspozycje do skakania lub w ogóle nie potrafią skakać ze względu na swoją budowę ciała. Koty kalekie, po amputacji zarówno przednich jak i tylnych łap nie zatracają tej umiejętności – szybko uczą się żyć o 3 łapach – po większości kocich trójłapków trudno się zorientować, że „czegoś” im brakuje.

Pozwól kotu skakać!

Kot pozbawiony możliwości wskakiwania na różne wysokości jest nieszczęśliwy. Te zwierzęta wprost uwielbiają zdobywać szczyty – nawet jeśli tymi szczytami są nasze szafy, szafki czy karnisze – dla kota im wyżej, tym ciekawiej. Nie odbierajmy im więc tej przyjemności i pozwólmy korzystać z niebywałych zdolności fizycznych.

Właśnie dzięki temu, że kot porusza się nie tylko po podłodze, postrzega daną przestrzeń zupełnie inaczej niż my czy psy – to dlatego nawet w małej kawalerce spokojnie pomieszczą się i będą żyć komfortowo dwa czy trzy koty (wbrew obawom ludzi).

Rozbuduj więc przestrzeń myśląc nie tylko o sobie – przytwierdzenie do ścian kilku półek na wysokościach, wysoki drapak, przytwierdzany do ściany leżak czy inne naścienne atrakcje Twój kot przyjmie z wielką wdzięcznością.

Ilekroć obserwuję skoki moich kotów nie mogę wyjść z podziwu z jaką lekkością i gracją, bez żadnego wysiłku udaje im się wskakiwać na spore wysokości. Nawet jednemu z moich kotów, który jest otyły nie sprawia to najmniejszych problemów. Moje psy obserwują te kocie skoki z zazdrością przekonane o tym, że za kocią sprawnością kryje się diabelska moc;)

A jak wysoko skaczą Wasze koty?

magKOTYlion – z miłości do kotów

Strona powstała z miłości do kotów i z potrzeby niesienia im pomocy.

Jesteśmy grupą ludzi, których połączył jeden cel - pomoc kotom porzuconym, niechcianym, niczyim.

Jesteśmy z Łodzi i pomagamy przede wszystkim łódzkim kotom.

Grupa Kotylion znajduje się pod opieką Fundacji Viva! Jesteśmy formalną grupą, działająca na rzecz pomocy kotom, tworzącą domy tymczasowe, pomagającą kotom wolno żyjącym i przebywającym w Łódzkim Schronisku dla Zwierząt oraz sterylizującą koty wolno żyjące.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania możesz dokonać wpłaty darowizny na nasze subktonto w Fundacji Viva!, z którego wszystkie zebrane środki są przeznaczane na pomoc naszym podopiecznym. Grupa KOTYlion, jako projekt Fundacji Viva! posiada status organizacji pożytku publicznego, zatem każda wpłata na nasze konto może być odliczona od podatku.

UWAGA, NOWY NUMER KONTA!!!
20 1600 1462 1030 9079 0000 0007
Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16 lok. 39
03-772 Warszawa
KRS 0000135274
NIP: 525-21-91-290
Dla przelewów zagranicznych:
SWIFT PPABPLPKXXX
IBAN: PL20 1600 1462 1030 9079 0000 0007