Kiedy kota dotyka zimowa depresja – spróbuj terapii światłem!

Zima niekorzystanie oddziałuje nie tylko na ludzi, zwierzęta podobnie jak i my niekorzystanie odczuwają brak słońca. Krótsze dni, ograniczony dostęp do naturalnego światła, może – podobnie jak u ludzi – wywoływać u kotów sezonowe pogorszenie nastroju. Koty są zwierzętami bardzo wrażliwymi na zmiany w naturalnym oświetleniu – terapia światłem może pomóc Twojemu kotu poczuć się lepiej w długie, zimowe wieczory.

Typowy koci poranek to seria skoków, rozkosznej gimnastyki ciała, śniadanie, dokładne higiena futerka i poszukiwanie odpowiedniego miejsca na poranną drzemkę. Idealnym jest muśnięty słońcem parapet lub fotel cały skąpany w słońcu – w takim miejscu można swobodnie  leniuchować aż do południa, ładując energią akumulatory. Niestety w naszej strefie klimatycznej przynajmniej kilka miesięcy uniemożliwia nam korzystać ze słońca – dni są krótkie, szare. Apatyczny, smutny, zniechęcony – koty są wrażliwsze na brak światła od ludzi i dużo gorzej znoszą jego niedobór. Mniejszy dostęp do światła może powodować zmniejszenie wytwarzania przez mózg substancji chemicznych, takich jak serotonina – a stąd już krok do zimowej depresji.

terapia swiatlem

Co powoduje koci smutek?

Za wszystko odpowiedzialne jest światło słoneczne – w miesiącach, gdy mamy go dosyć, zarówno my jak i zwierzęta mamy dużo więcej energii, czujemy się zdrowsi, mamy lepszy apetyt i dużo więcej ochoty na ruch czy zabawę. Wraz ze zmniejszeniem ilości światła stajemy się coraz bardziej spowolnieni i mamy coraz mniej ochoty na ruch. Brak światła odblokowuje szyszynkę – niezwykle ważny gruczoł umiejscowiony w mózgu, którego stymulacja powoduje uwalnianie się melatoniny – hormonu, regulującego zegar biologiczny organizmu. Im więcej melatoniny tym czujemy się bardziej senni. Poziom serotoniny wzrasta pod wpływem działania jasnego światła – niski poziom serotoniny, hormonu, który służy jako neuroprzekaźnik może powodować depresję sezonową.

Poziom serotoniny można wyrównać stosując środki chemiczne – doskonałe jednak rezultaty – i niewątpliwie bezpieczniejsza jest terapia światłem.

Twój kot jest smutny i przygnębiony? Więcej śpi, jest mniej aktywny i przejawia niechęć do ruchu i zabawy? Może to być oznaka sezonowej depresji – zacznij jednak od  wizyty u weterynarza – morfologia krwi pokaże Ci, czy spadek nastroju Twojego kota to nie początek poważnej choroby. Jeśli jednak obraz krwi nie jest zmieniony – zacznij terapię światłem.

Fototerapia pomaga w walce z sezonową depresją

Terapia światłem jest coraz bardziej dostępna – w wielu gabinetach weterynaryjnych oferowany jest już taka usługa.

Na rynku są dostępne również lampy emitujące światło jasne – są one dosyć drogie, ale inwestycja naprawdę się opłaci – zwłaszcza, jeśli poza kotami i my – w miesiącach jesiennych i zimowych skusimy się na tą dodatkową dawkę światła.

magKOTYlion – z miłości do kotów

Strona powstała z miłości do kotów i z potrzeby niesienia im pomocy.

Jesteśmy grupą ludzi, których połączył jeden cel - pomoc kotom porzuconym, niechcianym, niczyim.

Jesteśmy z Łodzi i pomagamy przede wszystkim łódzkim kotom.

Grupa Kotylion znajduje się pod opieką Fundacji Viva! Jesteśmy formalną grupą, działająca na rzecz pomocy kotom, tworzącą domy tymczasowe, pomagającą kotom wolno żyjącym i przebywającym w Łódzkim Schronisku dla Zwierząt oraz sterylizującą koty wolno żyjące.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania możesz dokonać wpłaty darowizny na nasze subktonto w Fundacji Viva!, z którego wszystkie zebrane środki są przeznaczane na pomoc naszym podopiecznym. Grupa KOTYlion, jako projekt Fundacji Viva! posiada status organizacji pożytku publicznego, zatem każda wpłata na nasze konto może być odliczona od podatku.

UWAGA, NOWY NUMER KONTA!!!
20 1600 1462 1030 9079 0000 0007
Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16 lok. 39
03-772 Warszawa
KRS 0000135274
NIP: 525-21-91-290
Dla przelewów zagranicznych:
SWIFT PPABPLPKXXX
IBAN: PL20 1600 1462 1030 9079 0000 0007