Remont mieszkania i koty

Większość z nas nie lubi remontów –wprowadzają zamieszanie, bałagan, hałas i burzą naturalną harmonię domu. Przewracają nasze życie do góry nogami i zakłócają nasz spokój. Dom, nasz azyl staje się nagle miejscem, w którym nic nie jest na swoim miejscu. Nasze codzienne rytuały także zostają zaburzone.

Koty są zwierzętami, dla których ważny jest przede wszystkim spokój. Prowadza bardzo regularny, uporządkowany tryb życia. Jedzą o określonych porach, śpią w ulubionych miejscach, o określonej godzinie udają się na poobiednią drzemkę na słonecznym parapecie. Przyzwyczajają się do rytmu domu, ustawienia sprzętów. Remont jest dla kotów ogromnym stresem przede wszystkim dlatego, ze zostaje zburzony ich własny harmonogram – meble zostają przestawione, nierzadko też kocie kuwety i miski zmieniają miejsce. Ekipa remontowa to dodatkowy stres – obcy ludzie, robiący dużo hałasu.

Nawet jeśli remont jest drobny, a twój kot wyjątkowo odważny i ciekawski, pamiętaj, że remont to mnóstwo niebezpieczeństw, które czyhają na naszego małego przyjaciela. Należy zachować ostrożność, zwłaszcza jeśli kot jest na tyle ciekawy, że uczestniczy w pracach remontowych.

remont

Niebezpieczeństwa podczas remontu

Farby, kleje, gipsy i inne środki – przede wszystkim brudzą futro, które potem kot z należytą dla siebie uwagą umyje wprowadzając w ten sposób środki chemiczne do swojego organizmu. W najlepszym wypadku może skończyć się to rozwolnieniem lub wymiotami – w najgorszym poważnym zatruciem i śmiercią.

Uważaj na zużyte opakowania – zwłaszcza worki po kleju, gipsie czy cemencie będą dla kota atrakcyjną zabawką – szeleszczące papierowe lub foliowe worki aż kuszą by się w nich schować.

Remont to przede wszystkim przestawione meble, dodatkowe sprzęty typu drabiny, kartony, gazety czy szmaty na podłodze – to wszystko będzie przyciągało uwagę kota i będzie musiał przyjrzeć się nowościom z bliska – coś może go przygnieść, spaść na niego, może się gdzieś zaklinować, zaplątać i utknąć.

Przestawianie mebli wiąże się także często ze zmianą ustawienia kociej kuwety i misek – może to być dużym problemem dla kota, gdyż orientacja w terenie jest dla nich bardzo ważna.

Obcy ludzie w mieszkaniu są dla niektórych kotów bardzo stresujący – tu dodatkowo zazwyczaj ci ludzie hałasują – to dodatkowy stres dla kota. Głośne wiercenia, stukania i inne hałasy związane z remontem to także ogromny stres dla większości kotów.

Chodzący i wychodzący z mieszkania ludzie, niedomknięte drzwi wejściowe – wystarczy chwila nieuwagi, by ktoś, kto nie jest wyczulony i uważny wypuścił kota na zewnątrz. Zdezorientowany hałasami kot może wyjść i zaszyć się poza mieszkaniem – nawet jeśli wcześniej nie przejawiał chęci do opuszczania mieszkania.

Co zatem zrobić z kotem w trakcie remontu?

Jeśli remont obejmuje tylko jedno z pomieszczeń, najlepszym rozwiązaniem jest udostepnienie kotu np. jednego z pokoi i zamknięcie go by uniemożliwić mu dostęp do remontowanego pomieszczenia. W tym pokoju umieszczamy kocią kuwetę, miski, ulubione posłanka, zabawki. Najlepiej, by taką „przeprowadzkę” robić stopniowo – kuwetę najlepiej wstawić do tego pomieszczenia kilka dni przed planowanym remontem – damy w ten sposób kotu czas na zaakceptowanie nowej ubikacji (przy czym stara zostaje na dawnym miejscu). To ważne bo zazwyczaj to przestawienie toalety jest dla kota największym stresem.

Spędzaj z kotem więcej czasu – zwłaszcza, jeśli prace remontowe są głośne – twoja obecność uspokoi kota. Nie wyciągaj go jednak na siłę jeśli znajdzie sobie jakąś kryjówkę – po prostu mów do niego – niech słyszy twój głos, wie, że jesteś w pobliżu.

Staraj się także jak najbardziej zachowywać rytm dnia – podawać posiłki o określonych porach czy też pobawić się z kotem zanim przybędzie ekipa remontowa (to dodatkowo go zmęczy i prześpi przynajmniej część dnia).

Bądź wyrozumiały! Jeśli zdarzy się „wpadka” i kot załatwi się poza kuwetą, nie gniewaj się na niego, postaraj się zrozumieć dlaczego – być może strach nie pozwałam mu przedostać się do kuwety i należy ją przestawić w inne miejsce?

Zapewnij mu azyl – odsunięte drzwi do szafy, która zawsze była atrakcyjna a niedostępna na co dzień – w czasie remontu może okazać się doskonałą kryjówką czy też kartonowe pudełko, zakryte kocem, który dodatkowo wyciszy odgłosy dochodzące z zewnątrz.

Jeśli remont ma przebiegać w całym mieszkaniu równocześnie i nie masz możliwości wydzielenia kotu azylu – pomyśl o znalezieniu tymczasowego lokum dla niego. Wyprowadzka z domu może być stresująca ale na pewno mniej niebezpieczna dla zdrowia i życia Twojego kota. Pamiętaj jednak o tym, by minimalizować jego stres – zadbaj by miał ze sobą swoje miski, zabawki, legowisko czy kocyk przesiąknięty swoim zapachem. No i odwiedzaj go koniecznie lub jeśli to możliwe – przeprowadź się razem z nim.



KOTYlion – z miłości do kotów

Strona powstała z miłości do kotów i z potrzeby niesienia im pomocy.

Jesteśmy grupą ludzi, których połączył jeden cel - pomoc kotom porzuconym, niechcianym, niczyim.

Jesteśmy z Łodzi i pomagamy przede wszystkim łódzkim kotom.

Grupa Kotylion znajduje się pod opieką Fundacji Viva! Jesteśmy formalną grupą, działająca na rzecz pomocy kotom, tworzącą domy tymczasowe, pomagającą kotom wolno żyjącym i przebywającym w Łódzkim Schronisku dla Zwierząt oraz sterylizującą koty wolno żyjące.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania możesz dokonać wpłaty darowizny na nasze subktonto w Fundacji Viva!, z którego wszystkie zebrane środki są przeznaczane na pomoc naszym podopiecznym. Grupa KOTYlion, jako projekt Fundacji Viva! posiada status organizacji pożytku publicznego, zatem każda wpłata na nasze konto może być odliczona od podatku.

UWAGA, NOWY NUMER KONTA!!!
20 1600 1462 1030 9079 0000 0007
Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16 lok. 39
03-772 Warszawa
KRS 0000135274
NIP: 525-21-91-290
Dla przelewów zagranicznych:
SWIFT PPABPLPKXXX
IBAN: PL20 1600 1462 1030 9079 0000 0007