Aromaterapia dla kotów
Jak większość osób przebywających z kotami, tak i ja twierdzę, że koty są w stanie doskonale przeżywać swoje emocje. Przebywając ze zwierzęciem – uczysz się je rozpoznawać. Każdy kot jest inny – jednak każdy na swój określony sposób przekazuje emocje a my, ludzie, uczymy się je odróżniać – i tak każdy inaczej będzie okazywał miłość, rozdrażnienie, gniew czy radość, inaczej będzie informował nas o tym, że źle się czuje.
Badania naukowe prowadzone zarówno wśród ludzi jak i zwierząt wskazują, że reakcje emocjonalne są wywoływane przez bodźce fizyczne. Zważywszy na to, że koty mają bardziej wrażliwe narządy zmysłów niż ludzie (wzrok, węch, słuch, smak i dotyk jest u kotów znacznie czulszy na bodźce niż u ludzi), nie ma wątpliwości, że środowisko otaczające naszych pupili ma ogromny wpływ na stan ich umysłu. W przeciwieństwie do ludzi – koty nie mają zdolności wpływania na swoje emocje ani pracy nad nimi – kształtują je zatem czynniki zewnętrzne. Wyjaśnia to, dlaczego zdrowe środowisko zewnętrzne ma taki ogromny wpływ na to, w jaki sposób się rozwijają zwierzęta i jakie maja charaktery. Aby kot zdrowo się rozwijał musi mieć zapewnioną wystarczającą ilość miejsca, miłości i uwagi. Przede wszystkim jednak potrzebuje spokojnego otoczenia – koty bowiem są bardzo wrażliwe na stres i życie w domu pełnym negatywnych energii i napięć będzie wpływało na jego samopoczucie i zdrowie.
Proponujemy zatem kilka receptur olejków aromaterapeutycznych, które pomogą w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych Twojego kota takich jak stres, samotność, smutek, lęk separacyjny. Pamiętajmy jednak, ze aromaterapia nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów – jeśli niepokoi Cię stan swojego kota – powinieneś najpierw udać się do weterynarza, by upewnić się, czy za złym samopoczuciem kota nie kryje się choroba.
Zwierzęta reagują bardzo dobrze na esencje kwiatów i olejków eterycznych – aromaterapia jest łagodną i bezpieczną metodą leczenia zaburzeń równowagi lub objawów emocjonalnych związanych ze stresem czy strachem. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta maja znacznie wrażliwszy zmysł powonienia i wymagają minimalnych dawek olejków eterycznych.
Przy stosowaniu olejków bezpośrednio na sierść pamiętajmy, że unikamy takich obszarów jak głowa, w szczególności zaś oczy, usta i uszy. Kilka kropli przygotowanego olejku rozsmarowujemy na dłoniach i delikatnie głaskamy kota wzdłuż kręgosłupa.
Do przygotowania mieszanki aromaterapeutycznej potrzebujemy pojemniczka o pojemności 10ml, do którego wlewamy kilka kropli olejków eterycznych i całość uzupełniamy olejem roślinnym.
Stres
Przeprowadzka, nowe warunki, pojawienie się w domu niemowlęcia – wszystko to burzy harmonię kota i sprawia, że czuje się on zaniepokojony nagłymi zmianami. Spróbuj następującej mieszanki by złagodzić stres.
3 krople lawendy
1 kropla neroli (kwiat gorzkiej pomarańczy)
Samotność
Jeśli długo jesteś poza domem, pomimo, że koty są z natury indywidualistami, mogą bardzo źle znosić samotność. Mieszanka ta pomoże w walce z lękiem separacyjnym i smutkiem związanym z samotnością.
4 krople majeranku
1 kropla róży
Utrata bliskiej osoby, zwierzęcia
Nie tylko Ty odczuwasz żal po utracie bliskiej osoby czy zwierzęcia, często i u zwierząt obserwujemy głęboki smutek po utracie bliskich. Ta aromaterapeutyczna mieszanka pomoże w trudnym okresie.
1 kropla róży
3 krople lawendy
Rozstanie
Jedziesz na wakacje i nie możesz tam zabrać swojego kota? Czeka Cię pobyt w szpitalu i musisz oddać swojego kota pod opiekę swojej rodziny czy do hotelu? Dla zwierząt ciężko przeżywających rozstania z właścicielem przygotowujemy następującą mieszankę.
2 krople rumianku rzymskiego
3 krople lawendy
Do aromaterapii możesz także użyć popularnych kominków – dostępne są one w większości drogerii.
źródło http://www.thepurrcompany.com/cat-articles/index.php?id=44 Holistic Aromatherapy for Cats | Alternative healing and therapy can work for animals too