Opieka weterynaryjna
Nie jest prawdą, że tylko chore koty wymagają opieki weterynaryjnej. Jeśli chcemy, by nasz kot cieszył się doskonałym zdrowiem, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
1. Książeczka zdrowia
Twój kot powinien posiadać własną książeczkę zdrowia, gdzie będą odnotowywane daty i rodzaje szczepień, odrobaczenia, ewentualne leczenie czy zabiegi. Książeczka ułatwi Ci dopilnowanie terminów kolejnych odrobaczeń czy szczepień.
2. Odrobaczanie
Jeśli Twój kot jest kotem niewychodzącym powinien być odrobaczany co 6 miesięcy, natomiast jeśli jest kotem wychodzącym, wtedy odrobaczanie jest konieczne co 3 miesiące. Środek do odrobaczenia dobiera lekarz weterynarii – może to być pasta, tabletka lub płyn zakrapiany pomiędzy łopatki kota. Datę odrobaczenia i podany środek wpisujemy w książeczkę zdrowia – łatwo wtedy wyznaczyć kolejny termin odrobaczenia. Jeśli znajdziemy pasożyty w kale czy wymiocinach jest to dla nas znak, że kot jest zarobaczony. Konieczne będzie wtedy odrobaczenie wszystkich kotów będących pod naszą opieką. Nie podejmujmy decyzji o odrobaczaniu bez konsultacji z lekarzem weterynarii, jest to szczególnie niebezpiecznie u kociąt, a także u zarobaczonych kotów dorosłych – może dojść do zatrucia kota robakami, co może stanowić zagrożenie życia zwierzaka.
3. Szczepienia
Szczepić należy nie tylko koty wychodzące, ale także te, które na stałe przebywają w domu. Niestety także one narażone są na bakterie i wirusy. Podobnie jak jaja czy larwy robaków - możemy przynieść je z ulicy, na ubraniu, na butach, kot może także zarazić się w lecznicy.
Przed szczepieniem kot powinien zostać najpierw odrobaczony. Zaszczepiony może zostać tylko zdrowy kot.
Jeśli chodzi o kocięta, pierwsze szczepienie planowane jest zazwyczaj koło 7-8 tygodnia życia. Trzeba je powtórzyć po 3-4 tygodniach. Kolejne szczepienie powinno nastąpić po roku, a kolejne powtarzamy po 3 latach.
Podstawowe szczepienie to szczepienie przeciwko: panleukopenii, herpeswirozie, kaliciwirozie.
Przed wykonaniem szczepienia przeciwko białaczce konieczne jest wykonanie testu.
Szczepienia przeciwko wściekliźnie nie są obowiązkowe w Polsce dla kotów niewystawowych. Szczepienie to jest wskazane dla wszystkich kotów wychodzących. Należy je powtarzać co 2 lata.
4. Sterylizacja i kastracja– o tym przeczytasz w osobnym dziale
5. Badanie krwi
Profilaktycznie raz do roku powinniśmy przeprowadzić pełne badania krwi morfologiczne i biochemiczne. Dlaczego? Często początkowe stadium choroby np. nerek jest utajnione, nie sposób poznać bez badań, że coś jest nie tak. Badanie krwi pozwoli na wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
Problemy z kuwetą
Jeśli nagle nasz kot zacznie się załatwiać poza kuwetą to znak, że coś jest nie tak. Musimy wtedy przeanalizować, czy w ostatnim czasie nie zmienialiśmy rodzaju kuwety, jej miejsca, czy rodzaju żwirku. Kot nie załatwia się poza kuwetą ze złośliwości – w ten sposób daje nam znać, że coś z nim jest nie tak, chce zwrócić naszą uwagę i poprosić o pomoc. Jeśli nie zmienialiśmy kuwety czy żwirku to znak, że najprawdopodobniej szwankuje mu zdrowie. W tej sytuacji najlepiej od razu udać się do weterynarza, który zaleci na początek badanie moczu. Nie jest ono drogie (koszt ok. 10 zł), a na jego podstawie będzie już wiadomo, czy kot nie cierpi na zapalenie pęcherza, lub też czy w jego moczu nie pojawiły się kryształy.
Jeśli stan zdrowia naszego kota budzi nasze wątpliwości powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Pamiętajmy o tym, by przewozić/przenosić kota w odpowiednim transporterku. Nie warto ryzykować, że kot wystraszy się i ucieknie nam z rąk na ulicy.