Opieka weterynaryjna

Nie jest prawdą, że tylko chore koty wymagają opieki weterynaryjnej. Jeśli chcemy, by nasz kot cieszył się doskonałym zdrowiem, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

1. Książeczka zdrowia
Twój kot powinien posiadać własną książeczkę zdrowia, gdzie będą odnotowywane daty i rodzaje szczepień, odrobaczenia, ewentualne leczenie czy zabiegi. Książeczka ułatwi Ci dopilnowanie terminów kolejnych odrobaczeń czy szczepień.

2. Odrobaczanie
Jeśli Twój kot jest kotem niewychodzącym powinien być odrobaczany co 6 miesięcy, natomiast jeśli jest kotem wychodzącym, wtedy odrobaczanie jest konieczne co 3 miesiące. Środek do odrobaczenia dobiera lekarz weterynarii – może to być pasta, tabletka lub płyn zakrapiany pomiędzy łopatki kota. Datę odrobaczenia i podany środek wpisujemy w książeczkę zdrowia – łatwo wtedy wyznaczyć kolejny termin odrobaczenia. Jeśli znajdziemy pasożyty w kale czy wymiocinach jest to dla nas znak, że kot jest zarobaczony. Konieczne będzie wtedy odrobaczenie wszystkich kotów będących pod naszą opieką. Nie podejmujmy decyzji o odrobaczaniu bez konsultacji z lekarzem weterynarii, jest to szczególnie niebezpiecznie u kociąt, a także u zarobaczonych kotów dorosłych – może dojść do zatrucia kota robakami, co może stanowić zagrożenie życia zwierzaka.

3. Szczepienia
Szczepić należy nie tylko koty wychodzące, ale także te, które na stałe przebywają w domu. Niestety także one narażone są na bakterie i wirusy. Podobnie jak jaja czy larwy robaków - możemy przynieść je z ulicy, na ubraniu, na butach, kot może także zarazić się w lecznicy.
Przed szczepieniem kot powinien zostać najpierw odrobaczony. Zaszczepiony może zostać tylko zdrowy kot.
Jeśli chodzi o kocięta, pierwsze szczepienie planowane jest zazwyczaj koło 7-8 tygodnia życia. Trzeba je powtórzyć po 3-4 tygodniach. Kolejne szczepienie powinno nastąpić po roku, a kolejne powtarzamy po 3 latach.
Podstawowe szczepienie to szczepienie przeciwko: panleukopenii, herpeswirozie, kaliciwirozie.
Przed wykonaniem szczepienia przeciwko białaczce konieczne jest wykonanie testu.
Szczepienia przeciwko wściekliźnie nie są obowiązkowe w Polsce dla kotów niewystawowych. Szczepienie to jest wskazane dla wszystkich kotów wychodzących. Należy je powtarzać co 2 lata.

4. Sterylizacja i kastracja– o tym przeczytasz w osobnym dziale

5. Badanie krwi
Profilaktycznie raz do roku powinniśmy przeprowadzić pełne badania krwi morfologiczne i biochemiczne. Dlaczego? Często początkowe stadium choroby np. nerek jest utajnione, nie sposób poznać bez badań, że coś jest nie tak. Badanie krwi pozwoli na wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Problemy z kuwetą
Jeśli nagle nasz kot zacznie się załatwiać poza kuwetą to znak, że coś jest nie tak. Musimy wtedy przeanalizować, czy w ostatnim czasie nie zmienialiśmy rodzaju kuwety, jej miejsca, czy rodzaju żwirku. Kot nie załatwia się poza kuwetą ze złośliwości – w ten sposób daje nam znać, że coś z nim jest nie tak, chce zwrócić naszą uwagę i poprosić o pomoc. Jeśli nie zmienialiśmy kuwety czy żwirku to znak, że najprawdopodobniej szwankuje mu zdrowie. W tej sytuacji najlepiej od razu udać się do weterynarza, który zaleci na początek badanie moczu. Nie jest ono drogie (koszt ok. 10 zł), a na jego podstawie będzie już wiadomo, czy kot nie cierpi na zapalenie pęcherza, lub też czy w jego moczu nie pojawiły się kryształy.

Jeśli stan zdrowia naszego kota budzi nasze wątpliwości powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Pamiętajmy o tym, by przewozić/przenosić kota w odpowiednim transporterku. Nie warto ryzykować, że kot wystraszy się i ucieknie nam z rąk na ulicy.



KOTYlion – z miłości do kotów

Strona powstała z miłości do kotów i z potrzeby niesienia im pomocy.

Jesteśmy grupą ludzi, których połączył jeden cel - pomoc kotom porzuconym, niechcianym, niczyim.

Jesteśmy z Łodzi i pomagamy przede wszystkim łódzkim kotom.

Grupa Kotylion znajduje się pod opieką Fundacji Viva! Jesteśmy formalną grupą, działająca na rzecz pomocy kotom, tworzącą domy tymczasowe, pomagającą kotom wolno żyjącym i przebywającym w Łódzkim Schronisku dla Zwierząt oraz sterylizującą koty wolno żyjące.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania możesz dokonać wpłaty darowizny na nasze subktonto w Fundacji Viva!, z którego wszystkie zebrane środki są przeznaczane na pomoc naszym podopiecznym. Grupa KOTYlion, jako projekt Fundacji Viva! posiada status organizacji pożytku publicznego, zatem każda wpłata na nasze konto może być odliczona od podatku.

UWAGA, NOWY NUMER KONTA!!!
20 1600 1462 1030 9079 0000 0007
Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!
ul. Kawęczyńska 16 lok. 39
03-772 Warszawa
KRS 0000135274
NIP: 525-21-91-290
Dla przelewów zagranicznych:
SWIFT PPABPLPKXXX
IBAN: PL20 1600 1462 1030 9079 0000 0007