Wolontariat w Kotylionie
Wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych. Instytucje te nie mogą korzystać z pracy wolontariuszy przy prowadzonej działalności gospodarczej, czego wprost zakazuje ustawa.
Określenie bezpłatna nie oznacza bezinteresowna, lecz bez wynagrodzenia materialnego. W rzeczywistości wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji (poczucie sensu, uznanie ze strony innych, podwyższenie samooceny itd.), zyskuje nowych przyjaciół i znajomych, zdobywa wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności, a w związku z tym i lepszą pozycję na rynku pracy.
Określenie wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie oznacza, że nie każda praca na rzecz innych jest wolontariatem. Np. pomoc własnej babci wolontariatem nie jest, natomiast pomoc starszej osobie w pobliskim hospicjum czy domu pomocy społecznej – jest.
źródło: Wikipedia.pl
Jesteśmy grupą osób, których połączył wspólny cel – chęć aktywnego pomagania kotom. Z miłości do kotów. Wszyscy działamy wolontariacko, nieodpłatnie, lecz odpowiedzialnie. Mamy swoje rodziny, prace zawodowe, szkoły. Spotykamy się po to, by omawiać kocie tematy, przy okazji wspólnych akcji, czasem prywatnie. Jesteśmy różni, lubimy się jedni bardziej, inni mniej, jak to w życiu. Jesteśmy różni. I to jest nasza siła. Jesteśmy po to, by pomagać – pomaganie daje nam ogromną satysfakcję i poczucie bycia potrzebnymi.
Kogo szukamy? Ludzi, którzy są zdecydowani pomagać kotom na jakiejkolwiek płaszczyźnie
Grafików, komputerowców, osób do zamieszczania gotowych ogłoszeń adopcyjnych w internecie, pomysłowych dobromirów, uzdolnionych plastycznie, rękodzielników, fizycznych opiekunów kotów w ramach domu tymczasowego oraz w lokalu fundacyjnym, chętnych do działania w terenie i odławiania dzikich kotów do sterylizacji, osób dysponujących samochodem, itd.
Od naszych wolontariuszy oczekujemy zaangażowania w działanie grupy oraz odpowiedzialności za podjęte zobowiązania. Jeśli więc masz słomiany zapał i nie do końca wiesz czego chcesz, odpuść, oszczędzisz i swój i nasz czas :) Bo dla nas każda minuta jest cenna. Ale jeśli chcesz rzeczywiście poświęcić chociaż kwadrans dziennie, by pomóc kotom – nie wahaj się – napisz lub zadzwoń do nas i zaproponuj zakres swoich działań. I pomagaj. Koty czekają.