Wyprawka
Wraz z pojawieniem się kota w naszym domu konieczne jest zakupienie wyprawki dla niego. W zależności od zasobności naszego portfela może się ona składać z absolutnego minimum lub też być bardzo urozmaicona. Oczywiście nie trzeba kupować wszystkiego od razu, można zaopatrywać się w „kocie gadżety” stopniowo, jednak podstawowe rzeczy trzeba posiadać od początku.
Zacznę więc od „absolutnego minimum” czyli:
wersja mini wyprawki:
- kuweta odkryta;
- wypełnienie kuwety (żwirek);
- transporter (wiklinowy, plastikowy);
- plastikowe miski;
- mały drapak (np. do powieszenia na ścianie, może to być także większa zabawka z sizalu lub zwykły pieniek przyniesiony z dworu).
Z mojego doświadczenia wynika, że prędzej czy później mini wersja wyprawki okaże się niewystarczająca, np. rozsypywany wokół odkrytej kuwety żwirek stanie się bardzo uciążliwy;). W 90% przypadków zapewne zdecydują się Państwo na rozbudowanie bądź też wymianę kocich akcesoriów. Zważywszy na to, że wymiana całej wyprawki może okazać się kosztowna, polecam od razu zaopatrzenie się w produkty wyższej jakości, może bowiem okazać się, że to co na poczatku było dla nas oszczędnością – teraz jest podwójnym wydatkiem. Zachęcam więc do zakupu wyprawki standard:
- kryta kuweta z drzwiczkami lub bez;
- wypełnienie kuwety (przy małym kociaku polecam żwirek drewniany lub bentonitowy ale niezbrylający – małe koty często jedzą żwirek, przy zbrylającym może dojść do tragedii);
- transporter (polecam większy niż rozmiar „1″ – zazwyczaj kotom niewygodnie podróżować w transporterach o małych rozmiarach, typowa jedynka okazuje się za mała);
- metalowe miski na stojaku, metalowe miski na gumie, lub miski porcelanowe (przynajmniej trzy: dwie na jedzenie – mokre i suche, jedna na wodę);
- drapak „drzewko” z budką i rurą obciągniętą sznurkiem sizalowanym (dzięki niemu jest szansa, że Twoje meble kot zostawi w spokoju), lub też zwykły pieniek przyniesiony z dworu.
Transporter
Niezbędny do bezpiecznego przewożenia kota. Nawet biorąc kociaka warto na wstępie kupić „większy” model, zwracając uwagę na masę zwierząt do transportu, których jest przeznaczony. Jeśli nasz kot będzie podróżował samochodem należy zwrócić uwagę czy transporter posiada uchwyty do przymocowania pasem bezpieczeństwa w samochodzie.
Kuweta czyli kocia toaleta
- odkryta - odkryta z ramką nieznacznie zmniejsza ilość żwirku wydostającego się poza kuwetę
- kryta - zmniejsza ilość żwirku wydostającego się poza kuwetę. Filtr ogranicza rozprzestrzenianie się zapachów
- kryta z drzwiczkami - znacznie zmniejsza ilość żwirku wydostającego się poza kuwetę. Filtr ogranicza rozprzestrzenianie się zapachów
- kryta z podwójnym dnem
- łopatki do kuwet - urządzenie do wyjmowania z kuwety kocich nieczystości
Żwirki
- bentonitowy - żwirek zbrylający dla kota. Nie zawiera dodatków chemicznych. Doskonale wiąże zapachy, znakomicie się zbryla. Kompostowalny, całkowicie biodegradalny
- drewniany - w 100% biodegradowalny, czysty mikrobiologicznie, produkowany z naturalnych włókien roślinnych
- silikonowy - jest podłożem w postaci żelu krzemionkowego, który pochłania koci mocz wraz z nieprzyjemnymi zapachami oraz ewentualnymi bakteriami, a następnie odparowuje wodę.
Miski
Warto pamiętać, że miski szczególnie na wodę powinny mieć gumowy spód (miska antypoślizgowa) żeby nasz pupil ich nie przewrócił i zawsze miał dostęp do „wodopoju”. Powinien też mieć osobną miseczkę na suchą i mokrą karmę. Warto również pomyśleć o podkładce po miski, co pomoże zachować „kocią jadalnię” w czystości
Legowisko
Pamiętaj, że kot i tak będzie spał tam gdzie chce ;) chociaż bardzo możliwe że polubi budkę czy inne legowisko. Wiele kotów lubi legowiska na kaloryferze, szczególnie kiedy grzeje ;) Warto zaopatrzyć się w polarowe lub wełniane kocyki.
Nożyczki i cęgi
Warto się w nie zaopatrzyć, aby móc samodzielnie skracać pazurki. Przy obcinaniu pamiętajmy, że kocie pazury są unerwione i ukrwione – lepiej obcinać częściej niż zrobić to zbyt krótko i sprawić ból. Najlepiej, zanim sam zaczniesz obcinać pazury swojemu zwierzakowi, zapytaj weterynarza, jak to robić.
Grzebienie, szczotki, rękawice do czesania
Niezależnie od tego czy nasz pupil będzie miał krótką czy długą sierść są one niezbędne do prawidłowej pielęgnacji. Nie dość, że nasz ulubieniec będzie miał piękną sierść, nie będzie się „zakłaczał” to jeszcze zmniejszymy ilość sierści w naszym domu ;). Szczególnie przydatne w okresie linienia; systematycznie używane redukują znacznie obecność uciążliwych, martwych włosów w mieszkaniu i otoczeniu.
Smycz i szelki
Warto przyzwyczaić do nich niewychodzące koty. Przydadzą się w czasie podróży, wizyty u weterynarza czy wyjazdu na działkę. Warto „zainwestować” w szelki o regulowanym obwodzie, które będą „rosły” wraz z naszym kotem.
Drapak
Zaspokaja naturalną potrzebę drapania, pomaga pozbyć się kotu złuszczających się części pazurów. Przy okazji chroni Twoje meble ;).
Drapaki z budkami, tubami, hamaczkami– to świetne miejsce do kocich szaleństw i wypoczynku :)
Wersja drapaka, jaką zakupisz zależy od ilości miejsca i kwoty, jakie możesz na niego przeznaczyć
- drapak stojący
- drapak wiszący
- drapak z budką, tubą i hamakiem
Zabawki
Tu wybór jest naprawdę ogromny. Musisz poznać upodobania swojego kota jeden woli myszki, drugi piłeczki, jeszcze inny piórka. Niektóre będą uwielbiały zabawki na gumkach czy sprężynach, inne na wędkach, jeszcze inne z dzwoneczkami czy grzechotkami. Wiele kocich osobników kocha kartony, papierki i sznurki (zabawa sznurkami tylko pod kontrolą opiekuna). Zresztą sami się przekonacie, że tak naprawdę zabawką dla kota może być wszystko.
Pasy bezpieczeństwa dla kota zapewnią komfort jazdy Twojemu ulubieńcowi. Pamiętaj, jeśli Twój pupil będzie z Tobą podróżował, w samochodzie ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, nie może chodzić samopas.
Karma, witaminy i smakołyki – ale o tym przeczytasz w dziale dotyczącym żywienia.