Zanim adoptujesz
Często przyjmujemy pod nasz dach małego kotka lub pieska zupełnie nie zastanawiając się nad konsekwencjami swojej decyzji, pod wpływem chwili, impulsu czy zauroczenia. Zwierzę jednak, to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki, warto więc, by decyzja o jego przygarnięciu była w pełni przemyślana i świadoma. Opieka nad zwierzęciem to zobowiązanie na kilkanaście lat. Zwierzę nie jest rzeczą, którą można po prostu oddać kiedy przestanie nam się podobać; tak samo jak człowiek tęskni i przeżywa każde rozstanie – zastanów się zatem, czy twoja decyzja o adopcji jest przemyślana, czy to tylko twoja chwilowa potrzeba.
Czym się kierować przy wyborze kota? |
|
Decyzja już zapadła, kot ma pojawić się w domu. Wiemy już co będzie potrzebne dla kota, przeczytaliśmy mnóstwo artykułów na temat żywienia, doboru akcesoriów oraz pierwszych dni kota w domu. Czym jednak kierować się przy wyborze kota, by potem nasze wyobrażenia o wspólnym życiu stały się jak najbardziej realne? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, byś zarówno Ty jak i kot byli zadowoleni z adopcji —> |
Pomyśl, czy jesteś w stanie zapewnić zwierzęciu odpowiednią opiekę? Czy na czas swojego urlopu masz z kim zostawić swojego pupila? Czy stać Cię na zapewnienie swojemu podopiecznemu opieki weterynaryjnej kiedy zwierzę zachoruje? Czy skonsultowałeś z domownikami chęć przygarnięcia zwierzęcia? Czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na alergię? Zanim podejmiesz decyzję o adopcji zwierzątka, spróbuj na spokojnie odpowiedzieć sobie na te pytania.
Pamiętaj, że zwierzę, które wraca z adopcji cierpi podwójnie, gdyż nie rozumie, dlaczego nagle traci swój dom i ukochanych opiekunów, dlatego to takie ważne, by Twoja decyzja o przygarnięciu pupila była w pełni świadoma i przemyślana.
ANKIETA PRZEDADOPCYJNA
- Czy mieszkacie Państwo w domu czy w mieszkaniu?
- Czy obecnie w Państwa domu mieszkają jakieś zwierzęta i jakie?
- Czy w Państwa rodzinie były wcześniej zwierzęta i jakie były ich losy?
- W jakim wieku są dzieci (jeśli są)?
- Czy wszyscy członkowie rodziny akceptują fakt adopcji kota i godzą się na nowego domownika?
- Co się będzie działo z kotem w czasie Państwa wyjazdów, wakacji itp.?
- Kot może żyć kilkanaście lat. Czy przewidziane jest miejsce dla kota w życiu Państwa rodziny na tak długo?
- Koty porzucone są często po przejściach, mogą odczuwać lęk, w nowym miejscu być zestresowane nawet przez dłuższy czas, mogą unikać kontaktu, mogą coś zniszczyć itd. Czy jesteście Państwo gotowi to znieść?
- Czy w domu Państwa są osoby z alergią na sierść lub ślinę kota?
- Koty chorują – tak jak ludzie – i leczenie czasem jest kosztowne. Czy jesteście Państwo na to przygotowani?
- Posiadanie kota wiąże się także zawsze z koniecznością szczepień, odrobaczeń itp. Czy jesteście Państwo gotowi ponosić te wydatki?
- Czy planują Państwo wydatki związane z zakupem akcesoriów dla kota?
- Jaki jest Państwa stosunek do kastracji/sterylizacji zwierząt?
- Czy jesteście Państwo gotowi podpisać umowę adopcyjną, w której ważnym punktem będzie deklaracja, że kot NIGDY nie trafi na ulicę albo do schroniska – a w razie, gdybyście Państwo jednak nie mogli go zatrzymać, oddacie go Państwo wyłącznie przedstawicielowi wolontariatu?
- Czym zamierzacie Państwo żywić kota?
- Czy kot będzie miał możliwość wychodzenia na zewnątrz bez opieki?
Kot nie zawsze spada na cztery łapy- czy maja Państwo świadomość jakim ryzykiem dla kota jest upadek nawet z pierwszego piętra? Czy w związku z tym są Państwo gotowi założyć zabezpieczenia na okno lub balkon?
Czy zgodzą się Państwo na wizytę przedstawiciela wolontariatu w Państwa domu po adopcji ?
Z nowymi Opiekunami podpisujemy umowę adopcyjną, aby ją przeczytać, należy kliknąć w poniższy obrazek
Umowa Kotylionowa dotyczy wyłącznie zwierząt będących pod opieką Vivy Kotylion i wydawanych przez nią. Viva Kotyliona nie odpowiada za wykorzystanie powyższego druku przez osoby niebędące wolontariuszami Viva Kotylion. W takich przypadkach grozi ściganie prawem z tytułu dokonania fałszerstwa i podszywania się pod Vivę Kotylion.
W innych przypadkach adopcji (zwierzęta ogłaszane grzecznościowo przez Kotylion) można skorzystać z innej, niekotylionowej, ogólnej umowy, wzór do ściągnięcia poniżej.
Przypominamy, iż osoba wydająca zwierzę na poniższą umowę adopcyjną i podpisująca druk umowy, jest odpowiedzialna za realizację uzgodnień zawartych w umowie.